Aizvadīta RTU Absolventu diena 2017

Ievērojot tradīciju, aprīļa pēdējā piektdienā notika ikgadējā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Absolventu diena. Šogad pasākuma galvenajās lomās bija piecas šarmantas un inteliģentas RTU zinātnieces, kuras sarunu forumā “Nezūdamības likums” klātesošos iepazīstināja ar saviem šobrīd aktuālajiem pētījumiem.

RTU Absolventu dienu 28. aprīlī RTU Zinātniskajā bibliotēkā atklāja RTU Absolventu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Kamradzis, pasākuma dalībnieku uzmanību vēršot uz faktu, ka laiks kopš sievietes sāka studēt nav nemaz tik sens, taču, neskatoties uz to, dāmu pienesums zinātnē ir ievērojams visā pasaulē.

Laura Dzelzkalēja, RTU Cēsu filiāles pētniece, pasākumā uzstājās ar prezentāciju par sterila komposta un siltuma atgūšanu un no kompostēšanas procesa, ieskicējot arī savu nākotnes vīziju lielpilsētai – peldošas platformas izveide ar parku vai dārzu, zem kura atrodas komposts, kura radīto enerģiju varētu izmantot, piemēram, ūdens sildīšanai. 

RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra vadošās pētnieces Kristīnes Šalmas-Ancānes aktuālā pētnieciskā darbība saistāma ar cilvēka ķermeņa “rezerves daļām”, tostarp kaulu prototipu izstrādi no biomateriāliem, kas ļautu osteoporozes slimniekiem aizstāt un ārstēt bojātos kaulus, kā arī veicinātu jaunu kaulu šūnu veidošanos bojāto vietā.

Kamila Gruškeviča, RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ūdens pētniecības zinātniskās laboratorijas vadošā pētniece, RTU Absolventu dienā stāstīja par dzeramā ūdens cauruļvadu korozijas problēmām, minot gan dažādos korozijas veidus, risinājumus, kā samazināt koroziju, atklājot, ka, lai arī ciets ūdens patīk ne visiem cilvēkiem un sadzīves tehnikai, tieši tas ir saudzīgākais cauruļvadiem.

RTU MLĶF Dizaina tehnoloģiju institūta pētniece Zane Zelča dalījās savā stāstā, kā no balerīnas kļuva par zinātnieci, kura, jau strādājot pie sava bakalaura darba, radīja unikālu guļbūves tipa bišu stropu. Bet viņas tagadējā pētnieciskā darbība saistīta ar kaņepju pārpalikumu pārstrādi, padarot tos lietderīgus, piemēram, ražojot dažādas nenesošās konstrukcijas, tostarp autobūvē.

Savukārt RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Lietišķo datorsistēmu institūta zinātniskā asistente Māra Pudāne prezentēja savu pētījumu par emocionālo skaitļošanu jeb emociju “mācīšanu” mākslīgajam intelektam, daloties savos atklājumos šajā futūristiskajā zinātnes laukā. Kā viens no tiem ir fakts, ka mūsdienu tehnoloģiju laikmetā, kad cilvēki mēdz pazaudēt emocijas un emocionālo domāšanu, mākslīgais intelekts un programmēšana var palīdzēt to atjaunošanā.

Bet RTU Absolventu dienas otrajā daļā moderatora Arta Ozoliņa vadībā notika dinamiska diskusija starp zinātniecēm un auditoriju, kurā pasākuma dalībnieki sprieda, kādu zinātnisko atklājumu, izgudrojumu vai informāciju vēlētos nosūtīt iepriekšējām paaudzēm ar laika mašīnas palīdzību. To starpā bija penicilīns, oglekļa nanotūbiņas ar lietošanas instrukciju, grāmata par cilvēka fizioloģiju, tērauda iegūšanas ierīces rasējumi, anatomijas enciklopēdija u. c. 

Saistībā ar zinātnes attīstību un tās nākotni, aktuāls jautājums diskusijā bija – vai mākslīgais intelekts varētu pētniecībā aizstāt cilvēku? Lai arī zinātnieces un auditorijas pārstāvji atzina, ka datoru loma pētniecībā, protams, ir augsta, taču cilvēku ar veselo saprātu mākslīgais intelekts aizstāt nevar, līdz ar to draudus tas mums nerada.

Pasākuma noslēgumā, meklējot atbildi uz sieviešu panākumu atslēgu zinātnē, pasākuma dalībnieki nonāca pie secinājuma, ka dāmas spēj kvalitatīvi strādāt pētniecībā, pateicoties tam, ka spēj pielāgoties mainīgiem apstākļiem un koncentrēties vairākām lietām vienlaicīgi. Bet pats svarīgākais diskusijas secinājums – zinātnē ir jābūt gan vīriešiem, gan sievietēm, jo vislabākie rezultāti tiek sasniegti abu pušu sadarbības rezultātā. 

RTU Absolventu dienu organizēja RTU Absolventu asociācija ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas projekta “Atbalsts sievietēm zinātnē dzimumu līdztiesības veicināšanai” līdzfinansējumu.

 • RTU Absolventu dienas informatīvais materiāls par universitātes zinātniecēm.

  RTU Absolventu dienas informatīvais materiāls par universitātes zinātniecēm.

 • Pasākuma moderators Artis Ozoliņš.

  Pasākuma moderators Artis Ozoliņš.

 • RTU Absolventu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Kamradzis.

  RTU Absolventu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Kamradzis.

 • RTU Absolventu asociācijas izpilddirektore Anita Straujuma.

  RTU Absolventu asociācijas izpilddirektore Anita Straujuma.

 • Laura Dzelzkalēja, RTU Cēsu filiāles pētniece, pasākumā uzstājas ar prezentāciju par sterila komposta un siltuma atgūšanu no kompostēšanas procesa, ieskicējot arī savu nākotnes vīziju lielpilsētai – peldošas platformas izveidi ar parku vai dārzu, zem kura atrodas komposts, kura radīto enerģiju varētu izmantot, piemēram, ūdens sildīšanai.

  Laura Dzelzkalēja, RTU Cēsu filiāles pētniece, pasākumā uzstājas ar prezentāciju par sterila komposta un siltuma atgūšanu no kompostēšanas procesa, ieskicējot arī savu nākotnes vīziju lielpilsētai – peldošas platformas izveidi ar parku vai dārzu, zem kura atrodas komposts, kura radīto enerģiju varētu izmantot, piemēram, ūdens sildīšanai.

 • Kārlis Kamradzis (pirmā rinda, pa kreisi), RTU Zinātņu prorektors Tālis Juhna (pirmā rinda, pa labi), RTU Cēsu filiāles direktors Alvis Sokolovs (otrā rinda, pa kreisi).

  Kārlis Kamradzis (pirmā rinda, pa kreisi), RTU Zinātņu prorektors Tālis Juhna (pirmā rinda, pa labi), RTU Cēsu filiāles direktors Alvis Sokolovs (otrā rinda, pa kreisi).

 • RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra vadošā pētniece Kristīne Šalma-Ancāne stāsta par savu aktuālo pētniecisko darbību, kas saistāma ar cilvēka ķermeņa “rezerves daļām”, tostarp kaulu prototipu izstrādi no biomateriāliem, kas ļautu osteoporozes slimniekiem aizstāt un ārstēt bojātos kaulus, kā arī veicinātu jaunu kaulu šūnu veidošanos bojāto vietā.

  RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra vadošā pētniece Kristīne Šalma-Ancāne stāsta par savu aktuālo pētniecisko darbību, kas saistāma ar cilvēka ķermeņa “rezerves daļām”, tostarp kaulu prototipu izstrādi no biomateriāliem, kas ļautu osteoporozes slimniekiem aizstāt un ārstēt bojātos kaulus, kā arī veicinātu jaunu kaulu šūnu veidošanos bojāto vietā.

 • Kamila Gruškeviča, RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ūdens pētniecības zinātniskās laboratorijas vadošā pētniece, RTU Absolventu dienā stāsta par dzeramā ūdens cauruļvadu korozijas problēmām, minot gan dažādos korozijas veidus, risinājumus, kā samazināt koroziju, atklājot, ka, lai arī ciets ūdens patīk ne visiem cilvēkiem un sadzīves tehnikai, tieši tas ir saudzīgākais cauruļvadiem.

  Kamila Gruškeviča, RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ūdens pētniecības zinātniskās laboratorijas vadošā pētniece, RTU Absolventu dienā stāsta par dzeramā ūdens cauruļvadu korozijas problēmām, minot gan dažādos korozijas veidus, risinājumus, kā samazināt koroziju, atklājot, ka, lai arī ciets ūdens patīk ne visiem cilvēkiem un sadzīves tehnikai, tieši tas ir saudzīgākais cauruļvadiem.

 • RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūta pētniece Zane Zelča dalās savā stāstā, kā no balerīnas kļuva par zinātnieci, kura, jau strādājot pie sava bakalaura darba, radīja unikālu guļbūves tipa bišu stropu. Bet viņas tagadējā pētnieciskā darbība saistīta ar kaņepju pārpalikumu pārstrādi, padarot tos lietderīgus, piemēram, ražojot dažādas nenesošās konstrukcijas, tostarp autobūvē.

  RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūta pētniece Zane Zelča dalās savā stāstā, kā no balerīnas kļuva par zinātnieci, kura, jau strādājot pie sava bakalaura darba, radīja unikālu guļbūves tipa bišu stropu. Bet viņas tagadējā pētnieciskā darbība saistīta ar kaņepju pārpalikumu pārstrādi, padarot tos lietderīgus, piemēram, ražojot dažādas nenesošās konstrukcijas, tostarp autobūvē.

 • RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Lietišķo datorsistēmu institūta zinātniskā asistente Māra Pudāne prezentē savu pētījumu par emocionālo skaitļošanu jeb emociju “mācīšanu” mākslīgajam intelektam, daloties savos atklājumos šajā futūristiskajā zinātnes laukā. Kā viens no tiem ir fakts, ka mūsdienu tehnoloģiju laikmetā, kad cilvēki mēdz pazaudēt emocijas un emocionālo domāšanu, mākslīgais intelekts un programmēšana var palīdzēt to atjaunošanā.

  RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Lietišķo datorsistēmu institūta zinātniskā asistente Māra Pudāne prezentē savu pētījumu par emocionālo skaitļošanu jeb emociju “mācīšanu” mākslīgajam intelektam, daloties savos atklājumos šajā futūristiskajā zinātnes laukā. Kā viens no tiem ir fakts, ka mūsdienu tehnoloģiju laikmetā, kad cilvēki mēdz pazaudēt emocijas un emocionālo domāšanu, mākslīgais intelekts un programmēšana var palīdzēt to atjaunošanā.

 • RTU Absolventu dienas moderatora Arta Ozoliņa vadībā tiek atklāta pasākuma otrā daļa - diskusija starp zinātniecēm un auditoriju.

  RTU Absolventu dienas moderatora Arta Ozoliņa vadībā tiek atklāta pasākuma otrā daļa - diskusija starp zinātniecēm un auditoriju.

 • Tiekamies RTU Absolventu dienā jau pēc gada! :)

  Tiekamies RTU Absolventu dienā jau pēc gada! :)